Cropped landscape
Gazdaság
A közös agrárpolitika jövőjéről tanácskoztak a visegrádi országok agrárkamarái Veszprémben
2019-02-0615:40
A közös agrárpolitika jövőjéről tanácskoztak a visegrádi országok (V4) agrárkamaráinak 71. veszprémi ülésén, a szerdán zárult kétnapos egyeztetésen napirendre került a biokomponensek üzemanyagon belüli arányának növelése is.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke az ülést követő szerdai, veszprémi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a találkozó első napján 31 kelet-közép-európai bioüzemanyag-gyártót tömörítő szervezet vezetője vett részt, akik a bioüzemanyagok bekeverési arányának növelését szorgalmazták. Álláspontjuk szerint ezzel évente több milliárd literrel csökkenthető lenne a régió olajszükséglete, a gyártás során keletkezett GMO-mentes melléktermékekkel pedig mérsékelhető lenne az importált génmódosított szójától való függőség.
    
Az ágazat vezetői arra tettek javaslatot, hogy a V4 országok agrárkamarái indítványozzák országuk döntéshozóinál, hogy a jelenlegi arányt mintegy megduplázva a benzin esetében 10 térfogatszázalékra, a dízel esetében pedig 7 térfogatszázalékra emeljék a bioüzemanyag arányát.
    
A bekeverési arány emelése növelheti a térség gazdálkodóinak versenyképességét és új munkahelyek létrehozásához járulhat hozzá - mondta az Agrárkamara elnöke.
    
A tanácskozás kiemelt témája volt az egyes gyümölcsök esetében évről-évre visszatérő krízisek kezelése. A résztvevők szerint a piaci anomáliáknak az ágazatot érintő szerződések rendezésével és az egyes országok intézkedéseinek összehangolásával lehetne elejét venni.
    
Az almapiacot érintő kérdések kezelésére munkacsoport felállításáról döntöttek - mondta a kamara elnöke.
    
Győrffy Balázs elmondta azt is, hogy a Közös Agrárpolitika (Kap) költségvetésének legalább a mai szinten történő megőrzése mellett érveltek az agrárkamarák vezetői, valamint a termeléshez kötött támogatások 15 százalékos mértékének megőrzését, illetve növelését szorgalmazták. 

MTI
A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ